عراق

عراق کشوری تاریخی در منطقه خاورمیانه است که از تمدن بین النهرین به جا مانده است.جمعیت این کشور حدود 39 میلیون نفراست.قومیت ها و ادیان و مذاهب متفاوتی در این کشور وجود دارد. اغلب مردم آن عرب و مسلمان هستند. با توجه به تغییر نظام سیاسی آن در سال های اخیر ونیز همسایگی این کشور با ایران، بسیاری افراد به هدف تجارت و کار اقدام به مهاجرت به این کشور کرده اند.اکثرا مهاجرت به این کشور از کشورهای همسایه مانند ایران، سوریه، اردن و...انجام می گردد. در رابطه با ویزا ی توریستی، با توجه به این که  مزار تعدادی از پیشوایان شیعیان در این کشور واقع شده است. اقدام برای دریافت ویزا ی توریستی این کشور از طرف کشورهای مسلمان و به ویژه ایران بسیار زیاد است.

 مهاجرت به عراق

۷ روش اصلی برای مهاجرت به عراق واخذ تابعیت این کشور وجود دارد. این روش ها شامل تولد، ازدواج، روش مهاجرت افراد خاص و هنرمندان، کار، تحصیل و سرمایه گذاری است.

مهاجرت از طریق کار

دانستن این نکته مهم می باشد که قدم اول دریافت یک پیشنهاد کاری معتبر است. در سال های اخیر ارتباط سیاسی، صنعتی و اقتصادی بین ایران و عراق بیشتر شده است؛ تعداد بسیار زیادی شرکت ها و صنایع مختلف ایرانی در این کشور شروع به کار کرده اند که امکان استخدام ایرانیان را دارند. همچنین تسلط به زبان عربی و یا کردی ، شما را قادر می سازد شغل متناسب رزومه خود را بیاید.

مهاجرت از طریق تحصیل

فرزندانی که والدینشان به دلایل کاری، تجاری و ... به عراق مهاجرت کرده اند؛ از امکان تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور برخوردار هستند.زبان این مراکز آموزشی، عربی و اکثراً  انگلیسی است. هم چنین تحصیل این افراد رایگان است. البته در اقلیم کردستان تحصیل به زبان کردی و زبان انگلیسی است. همچنین زبان عربی را نیز آموزش می بینند. دانشجویان خارجی می توانند با اخذ ویزا ی تحصیلی وارد این کشور شوند. اشخاصی که به هدف تحصیل  مهاجرت می کنند ؛ قادر به تحصیل در دانشگاه های بین المللی این کشور خواهند بود.البته این امر به شروطی مانند تسلط به انگلیسی وابسته است.

تولد فرزند در عراق

کشورهای مختلف جهان از دو قانون یعنی قانون خاک و قانون خون در مورد تولد و مهاجرت استفاده می کنند. کشور عراق غالبا قانون خون را به رسمیت می شناسد. فرزند  پدری عراقی و یا مادری عراقی قادر به دریافت اقامت و تابعیت این کشور است. همچنین فرزندی که از مادرش عراقی و پدرش غیر عراقی بوده و خارج از خاک این کشور متولد شده باشد؛ممکن است  بتواند شهروندی این کشور  را به دست آورد. کشور عراق به صورت فرعی قانون خاک را نیز به رسمیت می شناسد. به این معنا که اگرکودکی در خاک این کشور به دنیا بیاید و تابعیت پدر و مادر فرزند معین نباشد؛ کودک مذکور می تواند پاسپورت عراقی داشته باشد.آخرین موردی که در این رابطه بررسی خواهیم کرد حالتی است که شخصی غیر عراقی که  تابعیت عراق را به دست آورده است؛ در این کشور صاحب فرزند شود؛چنانچه فرزند وی کمتر از سن قانونی باشد و نیز ساکن عراق باشد می تواند تابعیت این کشور را دریافت کند.

ازدواج و تابعیت عراقی

چنانچه شهروندی غیر عراقی به ازدواج شهروندی عراقی در آید؛  قادر به دریافت اقامت این کشورخواهد بود. کسب اقامت به شرط آن است که حداقل۵   سال از تاریخ ازدواج رسمی گذشته باشد. همچنین در تمام این مدت در این کشور سکونت داشته باشند.

ثبت شرکت

فرصت هایی که  ثبت شرکت درعراق برای شما به وجود می آورد شامل موارد زیر است :

  • امکان مشارکت در مناقصات خرید و ساخت و ساز این کشور
  • اخذ اقامت دائم و روادید تجاری
  • خرید واجاره ملک ، انبار، خودرو و غیره
  • امکان واردات کالا از ایران و دیگر کشورها
  • امکان صادرات انواع کالاهای عراقی
  • دستیابی اولیه درخواست های خریداران بخش دولتی و خصوصی این کشور
  • امکان پیگیری مطالعات پولی و بانکی بهتر از وارد کنندگان و خریداران
  • امکان عضویت در اتحادیه ها وانجمن های اقتصادی و صنعتی
  • امکان اخذ روادید کشورهای دیگرمانند اروپایی و آمریکایی
وکلای ایرانی در عراق، پیگیری هریک از اقداماتی که در بالا ذکر شد را ممکن نموده اند.برای رسیدگی به امور مهاجرت، حقوقی  و اخذ ویزا ی توریستی و تحصیلی تنها نیستید؛ این عزیزان در کنار شما هستند. با کمک آن ها خواهید توانست  به راحتی و به صورت کاملا قانونی امورات خود را به انجام برسانید. برای دریافت مشاوره یا عقد قرارداد می‌توانید با هر یک از وکیل هایی که اطلاعاتشان را گردآوری نموده ایم؛ تماس حاصل فرمایید.