ویرایش محتوا
مجله بانک برند

دنبال چیزی می گردی؟

مجله بانک برند

آخرین پست‌ها

مجله بانک برند

دنبال چیزی می گردی؟

مجله بانک برند

آخرین پست‌ها

مهارت‌هایی که یک بازاریاب دیجیتال باید بداند

مهارت‌هایی که یک بازاریاب دیجیتال باید بداند

0
(0)

مهارت‌های  یک بازاریاب دیجیتال

در مورد بازاریابی دیجیتال زیاد گفتیم و شنیدیم. ولی دانشگاه‌ها در زمینه بازاریاب دیجیتال باید چه مباحثی را به دانشجویان بیاموزند و علاقه‌مندان به بازاریابی دیجیتال باید چه مهارت‌هایی را یاد بگیرند تا بتوانند در این زمینه به تخصص دست یابند؟ لیستی که در ادامه می‌خوانید مهارت‌هایی است که برای یک بازاریاب دیجیتال ضروری است و هر کس بخواهد در این زمینه مشغول به کار شود باید تمام این مهارت‌ها را دارا باشد.

نوشتن و کپی رایتینگ

اولین چیزی که باید یاد بگیرید این است بتوانید جذاب و واضح بنویسید. برقراری ارتباطات واضح برای رساندن منظور به توسعه دهندگان، طراحان و باقی متخصصان یک ضرورت است. اگر در واضح نوشتن مشکل داشته باشید، پس نخواهید توانست ایده‌های خود را به شکل صحیح به مخاطب منتقل کنید و در نهایت نتیجه دلخواه خود را نیز دریافت نخواهید کرد.

مهارت نوشتن همچنین برای نوشتن پست‌های وبلاگی و محتوای وب‌سایت نیز مهم است. وبلاگ نویسی این روزها رو به رشد است و هر روز برندهای بیشتری به وبلاگ نویسی روی می‌آورند و آن را جدی می‌گیرند. از آنجایی که از هر بازاریاب دیجیتالی بالاخره یک روز درخواست می‌شود که محتوای یک وب‌سایت را تولید کند، پس مهم است که به کپی رایتینگ هم آشنایی داشته باشید.

اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید پیشنهاد می‌کنم در این زمینه کتاب‌های زیر را حتما مطالعه کنید:

علاوه بر این کتاب‌ها من توصیه می‌کنم که همیشه و مدام مطالعه کنید چون مطالعه کردن به بهتر نوشتن کمک می‌کند. مهم نیست چه کتابی یا چه مطلبی می‌خوانید، همین که با دقت مطالعه کنید و با سبک‌های نوشتاری مختلف آشنا شوید، می‌توانید مهارت خود در نوشتن را افزایش دهید.

وردپرس

حتما تا به حال دقت کردید که هنوز خیلی از افراد داشتن مهارت در مایکروسافت ورد، اکسل و پاورپوینت را در رزومه خود خاطر نشان می‌کنند. این موضوع کمی من را عصبی می‌کند.

در این عصر و زمانه، اگر بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشید از شما انتظار می‌رود که در ورد، اکسل و پاورپوینت مهارت داشته باشید، بنابراین آشنا بودن به آفیس مایکروسافت یک مهارت نیست بلکه یک فن است که همه باید بلد باشند، درست مثل راه رفتن. آشنایی با ورد و اکسل و پاورپوینت چیزی نیست که بتواند شما را از دیگران متمایز کند پس خودتان را گول نزنید.

می‌خوام بخونم  اصالت برند چیست؟

از آن مهم‌تر، وقتی بحث بازاریابی دیجیتال به میان می‌آید وردپرس را می‌توان مایکروسافت ورد جدید دانست. شما نه تنها باید بلد باشید که در وردپرس بنویسید، بلکه باید بدانید چطور به مطالب خود در وردپرس عکس و ویدیو اضافه کنید، باکس توییت در میان نوشتار خود قرار دهید، باکس عضویت در خبرنامه وبلاگ را به مطلب خود اضافه کنید، مطلب خود را زمان‌بندی و منتشر کنید و…

می‌دانم که شاید خیلی‌ها با مایکروسافت ورد آشنا باشند ولی هیچ آشنایی‌ای با وردپرس نداشته باشند. ولی باور کنید که آشنایی داشتن به کار با وردپرس خیلی مهم‌تر از آشنایی با مایکروسافت ورد است.

ویرایش عکس

علاوه بر داشتن مهارت در وردپرس و انتشار مطالب در وردپرس، شما باید به فنون ویرایش عکس هم تسلط داشته باشید. البته منظورم این نیست که هر بازاریاب دیجیتالی باید حتما در ویرایش عکس یک حرفه‌ای تمام عیار باشد ولی لازم است که با اصول کار با فوتوشاپ آشنا باشد.

فرض کنید یک پست برای وبلاگ شرکت کارفرمای خود نوشته‌اید و حالا می‌خواهید یک عکس مناسب برای آن پست آپلود کنید. آیا می‌دانید چطور با ابزارهایی مثل Picmonkey ابعاد عکس را به اندازه دلخواه و مناسب تغییر دهید؟ آیا می‌دانید چطور با فوتوشاپ کمی عکس را دست کاری کنید تا زیباتر به نظر برسد؟ آیا بلد هستید که به عکس کپشن اضافه کنید تا توجه مخاطبان را به نکات کلیدی عکس جلب کنید؟

تمام این موارد فنون اولیه و مبتدی در ویرایش عکس بودند که هر بازاریاب دیجیتالی باید آنها را بلد باشد. این یعنی فوتوشاپ فقط برای طراح‌ها نیست، بلکه هر دانشجوی بازاریابی باید بتواند از آن استفاده کند.

منظورم این نیست که بازاریاب‌ها باید بتوانند خودشان با این ابزارها تبلیغات درست کنند یا وب‌سایت طراحی کنند، فقط می‌خواهم بگویم که اگر بازاریاب‌های دیجیتال به فنون ویرایش عکس آشنایی داشته باشند می‌توانند به پیشرفت فن بازاریابی کمک فراوانی کنند.

HTML

HTML هم یکی دیگر از دانش‌هایی است که یک بازاریاب دیجیتال باید به آن مسلط باشد چون برای اضافه کردن برخی از کدها به پست‌های وردپرسی و یا طراحی خبرنامه‌ها باید به HTML آشنا بود.

می‌خوام بخونم  چگونه بازاریابی محتوایی انجام دهید هنگامی که محتوای شما کم است؟

مجددا تکرار می‌کنم که لازم نیست یک بازاریاب آنقدر به HTML مسلط باشد که شروع به طراحی وب‌سایت کند، ولی باید بداند که چطور رنگ برخی از لینک‌ها را تغییر دهد یا اینکه چطور فریم یک عکس یا ویدیو را در یک پست ریسایز کند تا با قالب هماهنگی داشته باشد. HTML از آن دسته از فنونی است که می‌توان بعد از یادگیری باقی فنون بازاریابی هم آن را آموخت ولی خیلی بهتر است که همزمان با یادگیری بقیه بخش‌های بازاریابی، HTML هم به صورت اصولی و قدم به قدم به دانشجویان بازاریابی و علافه‌مندان به بازاریابی دیجیتال آموزش داده شود.

MailChimp

آشنایی با MailChimp (یا هر ابزار مدیریت ایمیل دیگری مثل Mad Mimi یا Constant Contact یا GetResponse) یکی دیگر از مهارت‌های لازم برای یک بازاریاب دیجیتال است.

دلیلش هم این است که این روزها تقریبا همه برندها و کسب‌وکارهای مشهور از یک سرویس مدیریت ایمیل مثل MailChimp، InfusionSoft یا AWeber استفاده می‌کنند تا به کمک آنها بتوانند برای مخاطبان خود خبرنامه‌هایی ویژه و زیبا طراحی کرده و بعد به آنها ارسال کنند. این یعنی اینکه یک بازاریاب دیجیتال هم باید بتواند با ابزاری مثل MailChimp کار کند تا اگر روزی کارفرما از او درخواست طراحی خبرنامه کرد بتواند درخواست کارفرما را جواب دهد.

همان‌طور که قبل‌تر گفتم داشتن مهارت در استفاده از مایکروسافت ورد یک ضرورت محسوب می‌شود، ولی وقتی حرف از تخصص در بازاریابی دیجیتال به میان می‌آید این آشنا بودن به ابزارهایی مثل MailChimp است که شما را از دیگران متمایز می‌سازد.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

مهارت بعدی آشنایی با بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی است. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یعنی استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای تعامل با طرفداران و مخاطبان، یعنی به اشتراک گذاری محتوای مفید با آنها، یعنی جلب توجه و جذب طرفدار از طریق شبکه‌های اجتماعی و بعد تبدیل کردن این طرفداران به خریداران محصولات‌تان.

این یعنی باید بلد باشید که چطور یک صفحه در فیسبوک را به درستی مدیریت کنید یا اینکه چطور در توییتر فعالیت کنید و با دیگران تعامل داشته باشید. چرا؟ چون اگر ندانید چطور با فیسبوک و توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی مطرح کار کنید نمی‌توانید توجه دیگران را به سوی برند خودتان جلب کنید و حتی ممکن است دچار اشتباه شوید و به عنوان یک اسپمر در شبکه‌های اجتماعی شناخته شوید. بنابراین داشتن مهارت در استفاده از شبکه‌های اجتماعی یک تخصص لازم قبل از پیوستن به یک گروه بازاریابی دیجیتال است.

می‌خوام بخونم  بهترین روش تبلیغات در ایران

بهینه سازی موتورهای جست‌وجو

آموختن اصول اولیه بهینه سازی موتورهای جست‌وجو یا همان SEO یکی دیگر از آن مهارت‌هایی است که یک بازاریاب دیجیتال باید بلد باشد. این ضروری نیست که یک بازاریاب دیجیتال در SEO یک حرفه‌ای باشد ولی باید به اندازه‌ای با آن آشنایی داشته باشد که بتواند نیازهای کارفرما را از این نظر برآورده کند. ان یعنی باید بدانید که تگ‌های تایتل، توضیحات متا، کلمات کلیدی و لینک بیلدینگ چه معنایی دارد و چطور می‌توانید رنکینگ جست‌وجوی یک سایت را به صورت ارگانیک افزایش دهید.

دانش بهینه سازی موتورهای جست‌وجو یا SEO از آنجایی مهم است که شما به عنوان یک بازاریاب دیجیتال ممکن است نیاز داشته باشید موقعیت وب‌سایت کارفرمای خود را در موتورهای جست‌وجو بهبود ببخشید. اگر بلد نباشید چطور این کار را بکنید و اگر اطلاعات زیادی در مورد SEO نداشته باشید نمی‌توانید یکی از مهم‌ترین درخواست‌های احتمالی کارفرمایان آینده خود را پاسخ بگویید. الان خوشبختانه می‌توانید از طریق اینترنت هم به راحتی با این فن و دانش آشنا شوید. سئوموز که هم اکنون در حال خواندن آن هستید در این زمینه مطالب و محتوای آموزشی خوبی تولید می‌کند که می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

نتیجه گیری

در نهایت لازم است باری دیگر تکرار کنم که ضروری نیست که در تمامی مواردی که ذکر شد بازاریاب دیجیتال ، یک حرفه‌ای باشد. بله! ممکن است برخی از بازاریابان دیجیتال در برخی از این زمینه‌ها حرفه‌ای شوند ولی باید در مورد باقی موارد هم یک دانش عمومی داشته باشند تا به عنوان یک بازاریاب دیجیتال ارزشمند شناخته شوند.

خبر خوب این است که برای تبدیل شدن به یک بازاریاب دیجیتال موفق تنها به علاقه و توانایی یادگیری این فنون احتیاج دارید. حتی اگر این تخصص‌ها را در دانشگاه یا کلاس‌های آموزشی یاد نگیرید هم می‌توانید در طول کار آنها را بیاموزید، البته به شرطی که به یاد گرفتن علاقه‌مند باشید.

این مقاله براتون مفید بود؟

لطفا روی ستاره کلیک کنید و امتیاز بدید!

امتیاز این مقاله: 0 / 5. تعداد امتیازها: 0

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین پست ها

درس های بازاریابی از زبان مدیر Gabriel Weinberg، DuckDuckGo

درس های بازاریابی از زبان مدیر Gabriel Weinberg، DuckDuckGo

درس های بازاریابی از زبان مدیر Gabriel Weinberg، DuckDuckGo روزهای اولیه یک استارتاپ می تواند

vista
به اکتبر 17, 2017
طراحی سایت وردپرس چیست؟

طراحی سایت وردپرس چیست؟

طراحی سایت وردپرس چیست؟ طراحی سایت وردپرس یکی از روش های طراحی سایت  بسیار محبوب می

vista
به اکتبر 21, 2018
بزرگترین اشتباهات دنیای بازاریابی

بزرگترین اشتباهات دنیای بازاریابی

مهمترین موارد بزرگترین اشتباهات دنیای بازاریابی همه اشتباه می‌کنند، حتی متخصصین بازاریابی. معمولا ما از

vista
به ژانویه 11, 2018
برندینگ

برندینگ

هر روز هزاران تبلیغ پیشبردی از جلو چشممان به جهت برندینگ و بازاریابی رد میشوند

vista
به اکتبر 7, 2017
پیمایش به بالا